Statystyki podają, że każdego roku na rynek trafia ponad 80 miliardów nowych ubrań. To gigantyczna liczba, która ma niebagatelny wpływ nie tylko na wygląd naszej garderoby, ale także na kondycję planety oraz jakość życia zamieszkujących ją ludzi. Z tych też powodów coraz więcej marek to etyczni producenci odzieży, którzy starają się każdego dnia realizować w swoich firmach filozofię zero waste lub slow fashion.

Czym wyróżnia się etyczna moda i kim są etyczni producenci odzieży? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!

Fast-fashion i slow fashion – inny kierunek w tworzeniu odzieży

Miliardy ubrań, które trafiają do odbiorców na całym świecie, pochodzą z głównego nurtu, w dużej mierze związanego z popularnymi sieciówkami, które regularnie zmieniają kolekcje i napędzają coraz mocniej potrzebę kupowania nowych ubrań oraz generowania zwiększonej ilości odpadów. Pęd do nowości, kuszenia cenami i ciągłej wymiany asortymentu w sklepach sprawia, że w wielu przypadkach oferowane ubrania nie należą do produktów wysokiej jakości, a także produkuje się je w tanich fabrykach, gdzie zasady BHP ani etyka w zatrudnieniu bynajmniej nie są przestrzegane. Takim przykładem mogą być różne szwalnie w Chinach, Indiach, na Madagaskarze.

W opozycji do tego nurtu stoją etyczni producenci odzieży i slow fashion, czyli moda nastawiona nie na konsumpcjonizm, ale na wysokiej jakości produkty, wytworzone w etycznych fabrykach, w zgodzie z potrzebami ludzi, z troską o środowisko naturalne.

 

Etyczni producenci odzieży – co ich wyróżnia?

Etyczni producenci odzieży mogą kierować się wieloma zasadami. Przede wszystkim dbają o to, by ich towary szyto z ekologicznych tkanin, o jak najmniej negatywnym wpływie na środowisko (emisja dwutlenku węgla, zanieczyszczenia, cierpienie zwierząt). Często przenoszą również swoje zakłady wytwórcze do krajów, w których przestrzega się zasad BHP, a pracownicy mogą liczyć na godne traktowanie oraz wynagrodzenie zgodne z wniesioną pracą. Coraz częściej etyczne marki rezygnują z szycia swoich kolekcji w Azji. Zamiast tego tworzą własne szwalnie w Polsce lub współpracują z zewnętrznymi podmiotami, takimi jak choćby Strus Wear.

Ekologiczne ubrania to najczęściej produkty wysokiej jakości, wytwarzane z eko materiałów, w tym choćby:

  • bawełny organicznej,
  • tencelu (sztuczny jedwab z masy celulozowej),
  • wegańskiej wiskozy.

Unika się natomiast produktów pochodzenia zwierzęcego, jak:

  • jedwab,
  • kaszmir,
  • skóra.

Zdarzają się nawet podmioty wykorzystujące do produkcji swoich ubrań materiał pochodzący z recyklingu, co pozwala stworzyć nie tylko ubrania ekologiczne (mniej odpadów trafia na wysypiska), ale także oryginalne, o nietypowym wyglądzie, co przyciąga zwolenników unikatowego stylu i designerskich projektów.

Wiele firm z tego obszaru nie pozostaje też biernym obserwatorem otaczającej ich rzeczywistości, aktywnie angażując się w akcje na rzecz ochrony środowiska i praw człowieka w swoim regionie. Etyczni producenci starają się nadać biznesowi bardziej humanitarny wymiar, nastawiony na dobro ludzi, zwierząt i całego środowiska.

 

Strus Wear – rodzinna firma i etyczni producenci odzieży

Strus Wear chętnie współpracuje z podmiotami, stawiającymi na etyczną modę. Nieustannie dbamy o jakość naszych produktów, wytwarzanych z eko materiałów w rodzinnym, polskim zakładzie, który łączy wieloletnie tradycje z nowoczesnymi maszynami, usprawniającymi proces produkcji nawet bardzo designerskich ubrań.

Przyjęty przez firmę model biznesowy pozwala na zamawianie partii towaru o niskim MOQ, co zmniejsza liczbę niezbędnych sztuk danego produktu, pozwala lepiej dopasować się do potrzeb klientów oraz dynamicznie zmieniającego się rynku. Dzięki temu ogranicza się marnotrawstwo surowców.

Projektanci w Strus Wear są otwarci na współpracę i ciekawe projekty odzieżowe. Chętnie wspierają właścicieli marki w tworzeniu nowych rozwiązań, służą radą lub są w stanie zaprojektować ubrania zgodnie z oryginalnymi wskazówkami. Tak powstają ciekawe modele, zapewniające konsumentom różnorodność i eko rozwiązania, szyte na miarę rozmaitych potrzeb.

Jeśli pragnie się zatem stać bardziej etyczną marką, warto nawiązać współpracę z właściwymi ludźmi, dla których etyka, ekologia i zaangażowanie społeczne to nie slogany, a standard realizowany na co dzień we własnej firmie.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!