Chyba każdemu zdarzyło się choć raz zabrudzić ubranie gumą do żucia. Niekiedy wystarczy nieuważnie oprzeć się o ścianę, usiąść na ławce w parku lub innym miejscu publicznym, by po chwili odkryć przykrą niespodziankę na spódnicy, spodniach lub płaszczu.

Na szczęście guma do żucia nie wnika głęboko we włókna tkaniny, dzięki czemu zazwyczaj da się ją usunąć bez szkody dla odzieży. Trzeba tylko znać odpowiednie metody postępowania. Kilka popularnym sposobów na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrań przedstawimy poniżej.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!

Guma do żucia – wybór metody a typ materiału

Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie sprawdzić rodzaj materiału, z którego będziemy usuwać gumę. Jeśli bowiem nie chcemy uszkodzić włókien i bezpiecznie usunąć gumę, bez obaw o odkształcenia lub odbarwienia, należy stosować kilka prostych zasad.

Przede wszystkim zbyt wysokie lub niskie temperatury nie są wskazane dla delikatnych tkanin, z których produkuje się na przykład (bluzki, sukienki lub apaszki). W tych przypadkach należy zatem bardzo ostrożnie stosować metody związane z zamrażaniem lub rozmiękczaniem gumy do żucia. Podobnie jest przy rozwiązaniach wykorzystujących tłuszcze. Nie z każdego bowiem materiału uda się później usunąć nową, tłustą plamę.

Jak usunąć gumę do żucia z materiału – wymrażanie

Najpopularniejszym, domowym sposobem na pozbycie się gumy przyklejonej do odzieży jest wymrożenie jej. Zamrożona guma staje się twardsza, dzięki czemu bez przeszkód da się ją wykruszyć z powierzchni materiału.

Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku usuwania zabrudzenia z odzieży bawełnianej, a zwłaszcza spodni jeansowych. Wystarczy włożyć je na około godzinę do zamrażarki, a następnie delikatnie usunąć gumę, na przykład przy pomocy tępego nożyka.

Co zrobić, jeśli nie mamy tyle czasu lub obawiamy się, że ekspozycja na niską temperaturę uszkodzi tkaninę? Wówczas warto zastosować kostki lodu, które układa się na gumie. Najczęściej już po kilkunastu minutach zacznie ona twardnieć i uda się ją bez trudu wykruszyć.

Usuwanie gumy do żucia przy pomocy wysokiej temperatury

Usuwanie gumy z delikatniejszych bluzek lub sukienek może wymagać zastosowania nie niskiej a wysokiej temperatury. Pomocą okaże się zwykłe żelazko. Należy ustawić je na średnią temperaturę. Na desce do prasowania umieszcza się tekturkę, do której przyklei się guma. Materiał kładziemy tak, by guma znajdowała się od spodu i przylegała do tekturki. Później delikatnie przykładamy żelazko i rozmiększamy gumę, by przykleiła się do podkładki. Najczęściej metoda ta pozwala na usunięcie gumy w ciągu kilkunastu minut.

Niektórzy do usuwania gumy stosują żelazka z funkcją pary lub parownicę. Wystarczy tylko nakierować strumień na gumę i pozwolić na to, by wysoka temperatura i wilgoć rozmiękczyły gumę już po kilku minutach. Wówczas można ją delikatnie odkleić od materiału. Podobny efekt da się uzyskać, jeśli do usuwania gumy do żucia z ubrania zastosuje się zwyczajną suszarkę.

Jak pozbyć się gumy do żucia z odzieży przy pomocy tłuszczu?

Inną opcją, która pozwala na trwałe usunięcie gumy do żucia z odzieży, jest zastosowanie tłuszczu, np. oleju lub masła. Wystarczy posmarować nim fragment tkaniny z gumą, by po kilku minutach zauważyć, że zaczyna się ona odklejać. Metoda ta pozwala całkowicie usunąć niechcianą gumę z tkaniny, ma jednak swoje wady. Po skorzystaniu z niej, trzeba później jeszcze usunąć tłustą plamę, co nie przy każdej tkaninie jest proste.

Jak usuwać plamy po gumie do żucia?

Niekiedy po usunięciu gumy do żucia na tkaninie pozostaje nieestetyczna plama. Jak się jej pozbyć? Można wykorzystać standardowy odplamiacz, który dodaje się do prania. Bardziej naturalnym rozwiązaniem jest zastosowanie octu, płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Nakłada się je gąbką na plamę, a następnie pozostawia na kilka minut – szpetna pamiątka po gumie do żucia powinna zniknąć.

Skuteczne sposoby na usunięcie gumy z ubrania

Choć przyklejenie się gumy do żucia do ubrania nie jest niczym przyjemnym, to jednak nie trzeba się tym nadmiernie martwić. Istnieje bowiem wiele metod, by skutecznie usunąć niechcianą ozdobę ulubionej odzieży, bez szkody dla tkaniny. Dzięki temu da się cieszyć ulubionymi ubraniami bez obaw o takie niespodzianki.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!