Niejedna firma w branży fashion, która chce wprowadzić swoje projekty do sprzedaży, od razu nastawia się na zamawianie dużych partii towaru, zazwyczaj dostarczanego z Chin. Nie zawsze jest to jednak optymalne rozwiązanie. Niejednokrotnie warto znaleźć lokalnych współpracowników, a producent odzieży o niskim MOQ może pomóc w lepszym dopasowaniu się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku.

Kiedy niewielkie MOQ bywa opłacalne i co dzięki temu może zyskać firma? Czy taka współpraca rzeczywiście potrafi stać się kluczową przewagą biznesową na konkurencyjnym rynku modowym?

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!

Czym jest MOQ?

Z określeniem MOQ spotkał się chyba każdy właściciel marki odzieżowej, który nawiązuje współpracę z producentem. Skrót ten pochodzi od: Minimum Order Quantity. Jest to zatem minimalna wartość towaru, którą trzeba zakupić, by wytwórca zgodził się na przyjęcie zamówienia.

Szczególną uwagę na MOQ zwracają podmioty zamawiające odzież w Chinach – gdzie koszty produkcji są niejednokrotnie znacznie niższe niż w Polsce. Często wiąże się to jednak z koniecznością zamówienia większej partii takiego samego towaru. MOQ zazwyczaj jest niższe u firm zajmujących się tylko pośrednictwem, a nieco wyższe u producentów. Choć od tej zasady bywają też wyjątki.

Co może wpływać na zwiększenie MOQ? Zdarza się, że konieczność zamówienia większej liczby produktów pojawia się przy towarach personalizowanych, na przykład z nadrukowanym logotypem firmy lub w przypadku nietypowych wzorów.

 

Minimalna wartość zamówienia w B2B– na co wpływa?

Minimalna wartość zamówienia, którą podaje producent odzieży, wynika przede wszystkim z kwestii logistyczno-ekonomicznych, związanych z procesem wytworzenia danego produktu – np. t-shirtu, bluzy lub spodni. Z punktu widzenia wytwórcy, otrzymującego zamówienie, stworzenie większej liczby takich samych produktów jest po prostu bardziej opłacalne.

Równocześnie zamówienie dużej partii towaru bywa też dobrym rozwiązaniem dla drugiej strony. Może ona wynegocjować lepszą cenę za sztukę produktu, a przy tym zwiększa zatowarowanie w swoim sklepie, zapewniając solidne zapasy, co przydaje się przy szczególnie mocno rotujących towarach.

Nie zawsze jednak skorzystanie z zamówienia z wysokim MOQ jest korzystne. Zdarzają się sytuacje, gdy producent odzieży o niskim MOQ może zapewnić lepsze warunki oraz wielostronnie wspomóc biznes odzieżowy, zwłaszcza w przypadku lokalnych podmiotów, działających na europejskim rynku, jak Strus Wear.

 

Polski producent odzieży o niskim MOQ – dlaczego warto nawiązać współpracę?

Coraz więcej firm z branży fashion decyduje się na współpracę z lokalnymi szwalniami. Dlaczego? Najczęściej są to producenci, u których da się złożyć zamówienie ze znacznie niższym MOQ niż w przypadku podmiotów z Chin.

Co zyskuje dzięki temu marka odzieżowa? Mała wartość minimalna zamówienia pozwala przetestować nowy model, bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów na start. Jest to zatem sposób na zachowanie płynności finansowej, bez mrożenia olbrzymiego kapitału, nie tylko w początkowej fazie rozwoju firmy odzieżowej, ale także w późniejszych momentach, na przykład podczas poszerzania asortymentu w sklepie.

Niewielka partia zamawianego towaru to także możliwość zwiększenia różnorodności zamawianych produktów. Zamiast dużej partii takich samych przedmiotów, można zamówić także inne towary, by zaproponować swoim klientom sklepu znacznie większy wybór w sklepie. A to przekłada się na realne zyski i poszerzenie grona odbiorców, bez konieczności znaczącego podnoszenia kosztów.

Nie zapominajmy także o tym, że mniejsza liczba sztuk towaru pozwala obniżyć koszty związane z magazynowaniem produktów do sprzedaży, z czego chętnie korzystają właściciele mniejszych sklepów stacjonarnych i internetowych.

 

Strus Wear –  elastyczne podejście do biznesu modowego

Strus Wear to nowoczesny producent odzieży o niskim MOQ, ograniczonym do raptem 100-200 sztuk na model, co redukuje ryzyko niepotrzebnego mrożenie środków oraz usprawnia przepływ gotówki. W nowoczesnych szwalniach każdego dnia powstają setki modeli odzieży, zamawianej przez polskie i zagraniczne podmioty.

Chcesz dowiedzieć się, jak możemy pomóc w rozwoju Twojego biznesu? Już dziś umów się na bezpłatną konsultację i poznaj korzyści płynące ze współpracy z rodzinną firmą odzieżową z Polski.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!