Produkcja i dystrybucja odzieży to obecnie globalny biznes, łączący podmioty z różnych zakątków świata. Wiele firm posiada obecnie swoje linie produkcyjne w Chinach. Wpływają na to przede wszystkim atrakcyjne ceny. Fabryki w Europie też mają jednak swoich zwolenników.

Na co się zdecydować i jaki wariant wybrać? Czy łańcuchy w branży fashion mogą zachować konkurencyjność, jeśli w całości pozostaną na Starym Kontynencie?

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!

Międzykontynentalne łańcuchy dostaw – czy to się opłaca?

Globalny rynek mody powoli staje na nogi po długim czasie pandemicznego lockdownu. Wciąż jednak pojawiają się rozmaite przestoje oraz utrudnienia, z którymi muszą się liczyć uczestnicy międzynarodowych łańcuchów dostaw w branży modowej, zwłaszcza ci, zamawiający towary w Azji.

Warto bowiem wspomnieć o tym, że zgodnie z danymi zebranymi przez McKinsey Global Fashion, największy procent rynku w ostatnim roku należał do Chin, z którymi współpracuje olbrzymia liczba przedsiębiorstw modowych z całego świata. Na najbliższy rok przewiduje się jednak, że równie ważną rolę zaczną odgrywać podmioty amerykańskie.

Co przemawia za takim rozwiązaniem? Najważniejszą korzyścią są wciąż niskie koszty produkcji, co przekonuje podmioty, pragnące konkurować ceną z rywalami z branży. Równocześnie trzeba jednak liczyć się z szeregiem ograniczeń.

 

Długi czas oczekiwania na dostawy

Co może się wydarzyć? Nawet gdy cena towarów jest naprawdę atrakcyjna, jeśli podejmie się decyzję o sprowadzaniu odzieży z Azji, trzeba liczyć się z bardzo długim czasem dostawy lub ewentualnymi blokadami i opóźnieniami – trasa jest bowiem bardzo długa.

Transport morski oznacza wielotygodniowe oczekiwanie na produkty, a przesyłki lotnicze znacząco podnoszą finalne koszty, co nie zawsze jest opłacalne przy większych dostawach.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z Nowego Jedwabnego Szlaku, który tworzy szybkie połączenie kolejowe między Dalekim i Bliskim Wschodem a Europą. Transport kolejowy z Chin do Starego Kontynentu w ostatnich tygodniach jest jednak utrudniony ze względu na konflikt zbrojny na terenie Ukrainy oraz szereg sankcji nakładanych przez zachodnie kraje na Rosję.

 

Ukryte koszty dostawy, czyli sama produkcja to nie wszystko

Wielu producentów z sektora fashion uważa, że wytwarzanie odzieży w szwalniach i fabrykach azjatycki generuje znacznie niższe koszty.

Cały czas trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że produkty sprowadzane spoza Unii Europejskiej podlegają odprawom celnym i ich sprowadzanie może się wiązać z dodatkowymi opłatami na granicy oraz wydłużeniem czasu potrzebnego na dostawę. W niektórych sytuacjach okazuje się, że nieco wyższa opłata w Europie wbrew pozorom bywa bardziej atrakcyjna niż cena w Azji. Ponadto sprowadzając towary z Azji, należy liczyć się z dodatkowym kosztem, który związany jest z problemami reklamowania produktów do tamtejszych dostawców.  Wybierając europejskiego producenta, zapewniasz sobie wysoką jakość produktów, z możliwością łatwej i szybkiej reklamacji.

 

Produkcja odzieży w Europie – lojalne rozwiązania i ich mocne strony

Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z podmiotami lokalnymi – europejskimi, jak Strus Wear.

Takie rozwiązania potrafią generować szereg zalet, z których warto zdawać sobie sprawę, zanim podejmie się decyzję o lokalizacji podmiotów do współpracy.

 

Krótki czas dostawy i niskie koszty transportu

Nie da się ukryć, że współpraca z polską firmą to gwarancja znacznie szybszych dostaw, co daje mniejsze ryzyko wystąpienia przestojów oraz niedoborów magazynowych.

Koszty dostawy są zdecydowanie niższe, gdyż dystans do pokonania jest znacznie krótszy. W wielu przypadkach po realizacji zamówienia otrzymuje się gotowe produkty w ciągu jednego, dwóch dni. To olbrzymia przewaga nad modelem azjatyckim. W firmie Strus Wear korzystamy z dedykowanego transportu. Produkty są dobrze zabezpieczone i cały czas wiemy, gdzie się znajdują.

 

Większa elastyczność współpracy

Kooperacja z firmami europejskimi zwiększa efektywność działania. Kontakt jest ułatwiony, a oferta znacznie bardziej elastyczna. W wielu przypadkach da się wręcz dopasować zamówienia do bieżących potrzeb biznesu.

W Strus Wear można choćby zlecić wykonanie tylko 200 sztuk danego modelu. Dzięki temu nie trzeba mrozić gigantycznych środków, gdy wprowadza się testowe produkty, by sprawdzić reakcję rynku. To także sposób na szybsze reagowanie na ekspresowo zmieniające się trendy modowe.

Warto również wspomnieć o tym, że rodzinne, lokalne firmy gwarantują niejednokrotnie bardziej indywidualne podejście do klienta, dostęp do doświadczonych fachowców. Sprawia to, że da się zoptymalizować działania oraz poprawić efektywność całego systemu. Warto wspomnieć także, że klient, decydując się na współpracę z dużym producentem, często nie jest traktowany priorytetowo, a raczej jako kolejny trybik napędzający maszynę sukcesu. Dlatego też przed rozpoczęciem współpracy z dostawcą rozważ wszystkie możliwości.

 

Strus Wear – rozwiązania szyte na miarę potrzeb

Firma Strus Wear zajmuje się profesjonalną logistyką i produkcją dla branży odzieżowej. Wytwarza dzianiny oraz wykonuje gotowe produkty odzieżowe dla sektora fashion – według gotowych szablonów lub zgodnie z wytycznymi klienta. Takie kompleksowe myślenie o procesie i łańcuchu dostaw znacznie usprawnia działanie i w wielu przypadkach optymalizuje wysokość kosztów.

Co można dzięki temu otrzymać? Towary perfekcyjnie dopasowane do rynku oraz potrzeb klientów, co niejednokrotnie staje się solidną przewagą rynkową nad konkurentami.

Jeśli zatem szukasz specjalistów, którzy na miejscu – transparentnie i skutecznie – pomogą Ci poprawić działanie Twojego biznesu fashion, skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami!

Numer telefonu: +48 881 704 304

E-mail: info@struswear.com

Odpowiadamy w 24 godziny!